Vitamin B6, známý také jako Pyridoxin, má mnoho funkcí, které jsou pro naše zdraví nesmírně důležité. Protože je zapojen do mnoha enzymatických reakcí, jeho adekvátní úroveň podporuje a udržuje zdravé tělo. V dnešním příspěvku se dozvíte hlavní přínosy vitaminu B6. Věděli jste, že jsou to právě naše geny, které určují individuální potřebu vitamínu B6?

 • Vitamín B6 je nezbytný pro správnou funkci červených krvinek. Hemoglobin, krevní bílkovina odpovědna za přenos kyslíku v těle, potřebuje vitamín B6 ke své produkci a správnému přenosu kyslíku.
 • Vitamin B6 dále funguje jako koenzym pro více než 100 enzymů, které se podílejí na metabolismu bílkovin a může tak, mimo jiné, ovlivnit naši náladu, náš spánek a citlivost na bolest.
 • Vitamin B6 je potřebný pro syntézu neurotransmiterů, jako je serotonin (reguluje náladu), melatonin (reguluje naše vnitřní hodiny a spánek), noradrenalinu (pomáhá nám kontrolovat stres) a dopamin (pro běžnou komunikaci nervových buněk). Má tedy nezanedbatelný význam pro vnímáni psychické pohody a regulaci stresu.
 • Vitamín B6 je víceméně obecně velmi důležitý pro náš mozek. Děti jej potřebují pro správný rozvoj mozku a dospělí pro jeho správnou funkci.
 • Intenzivně se zkoumá potenciál vitamínu B6 při prevenci a snižování depresivních stavů svým zapojením do tvorby serotoninu. Je známo, že nízká hladina hormonu serotoninu je spojena s depresí.
 • Nezanedbatelný význam má vitamin B6 rovněž pro správnou funkci imunitního systému. Ví se, že pomáhá vytvářet protilátky proti různým typům infekcí. Přispívá také k udržení zdraví lymfatických orgánů.
 • Vitamín B6 je příznivým faktorem pro zvládání zánětlivých stavů, jako jsou zánětlivé onemocnění střev a revmatoidní artritida, protože snižuje hladiny zánětlivých faktorů, jako jsou IL-6 a TNF-alfa.
 • Vitamin B6 hraje důležitou roli v regulaci krevního cukru. Když je příjem kalorií nízký, sehrává vitamin B6 důležitou roli v metabolizmu tuků a sacharidů a při štěpení glykogenu, což je záložní forma glukózy. Tím se B6 podílí na regulaci normální hladiny cukru v krvi. Nedostatek B6 je častý u pacientů s cukrovkou 2. typu.

 

Vitamín B6 a těhotenství

 • Jste těhotná? Pokud ano, tak nezapomeňte jíst potraviny, které jsou bohaté na vitamín B6. B6 pomáhá každý den snížit příznaky jako nevolnost a zvracení.
 • Těhotným a kojícím ženám je doporučeno konzumovat dietu bohatou na vitamín B6 kvůli rozvoji centrálního nervového systému dítěte.

 

Vitamín B6 při PMS

 • Pokud trpíte před menstruací bolestmi, může vám vitamín B6 pomoci. Další studie zase naznačují, že tento vitamín poskytuje úlevu od symptomů premenstruačního syndromu (PMS).

 

Vliv vitamínu B6 na pokožku

 • Náš vzhled je rovněž ovlivňován vitamínem B. Pomáhá nám totiž udržovat mladistvý vzhled pokožky. Dostatečný příjem vitamín B6 je jedním z nejlepších způsobů, jak zpomalit stárnutí pleti a vznik vrásek. Vitamín B6 pomáhá regeneraci pokožky a těla tím, že podporuje syntézu RNA a DNA.
 • Vitamin B6 může pomoci zmírnit různé kožní stavy, jako je suchá kůže, ekzém a akné. A nejen to. Tento vitamín vykazuje ve studiích rovněž velmi příznivé účinky v léčbě závažných kožních nemocí, jako je psoriáza a melanom.
 • Nedostatečné množství B6 může vést k suché, popraskané kůži se sníženou elasticitou.

 

Kolik vitaminu B6 vlastně potřebujeme?

Vitamín B6 je součástí zdravé výživy. A co víc, naše tělo není schopné uchovávat ve vodě rozpustné vitamíny, jako je právě B6. To znamená, že je musíme každý den konzumovat! Množství vitamínu B6, které potřebujeme, závisí na mnoha faktorech. Velmi silně pak na našem pohlaví, věku, a u žen také například na tom, zda právě kojí. Naše denní potřeba vitamínu B6 je významnou měrou určena našimi geny – tedy naši DNA. V závislosti na našem genetickém kódu potřebujeme více, či méně vitaminů a minerálů. Někteří lidé jsou geneticky náchylní k tomu, mít v těle nižší hladinu vitamínu B6. Ta mimo jiné závisí na variantě genu ALPL. Studie ukázala, že lidé s jednou nepříznivou kopií genu ALPL měli přibližně o 20% nižší obsah vitaminu B6. Lidé se dvěma nepříznivými kopiemi pak až o 40%. Důvodem výše uvedených nemocí tak často může být genetický podmíněná méně účinná absorpce vitaminu B6. Tito lidé by tedy měli zvýšit svůj příjem B6. Náš test NutraFitness DNA se zaměřuje mimo jiné na genetické předpoklady hospodaření s důležitými vitamíny, a může vám tedy ukázat, jak si na tom stojíte právě s vitamínem B6.