Gen FTO kóduje enzym (také známý jako alpha-ketoglutarát dependentní dioxygenáza FTO), který je na základě opakovaných studií spojován s obezitou. U jedinců, kteří jsou nositeli nepříznivých variant tohoto genu, je tak o 70% vyšší pravděpodobnost, že se stanou obézními. Nicméně lidé, kteří mají genotyp FTO nejsou nutně ve velké nevýhodě, pokud jde o jejich schopnost snížení hmotnosti.

Výsledky posledních studií ukazují, že nositelé tohoto genu nemusí nezbytně sahat k drastickým dietám. Na základě studie provedené u 4839 lidí a publikované v uznávaném odborném časopise The American Journal of Clinical Nutrition bylo zjištěno, že lidé s rizikovou variantou genu FTO jsou v případě, kdy nekonzumují dostatek sacharidů, třikrát náchylnější k nadváze než lidi, kteří jsou nositeli dvou běžných variant genu FTO. Zdá se tedy, že gen funguje tak, že při nedostatku sacharidů spouští v těle režim ukládání energie v tucích. Úpravou příjmu sacharidů mohou tak jedinci s nepříznivou formou tohoto genu toto riziko značně omezit. Jde však o to, aby byly konzumovány správné, takzvané komplexní nebo také pomalé, sacharidy, které jsou schopny udržet sytost po delší dobu. Na molekulární úrovni jsou všechny sacharidy řetězce jednoduchých cukrů. Aby vaše tělo využilo energie a výživu v sacharidech, musí být molekuly složené řetězce komplexních sacharidů nejdříve rozbity na jednotlivé cukry, které pak mohou být absorbovány ve střevě. V závislosti na struktuře molekul sacharidů může tento proces trávení probíhat rychle nebo pomalu. Glykemický index měří, jak rychle dochází k tomuto procesu trávení.

Z pohledu prevence obezity u nositelů nepříznivé varianty FTO genu je tak vhodné udržovat dlouhotrvající sytost právě správným nastavením vhodné diety, který bude bohatá na komplexní sacharidy.