Možná znáte ten pocit, kdy se najednou ocitnete uprostřed situace, kde to vypadá, že dojde na pěstní souboj. Tělo se vám roztřese a mysl se pomalu, ale jistě zatemňuje a vy přestáváte uvažovat jasně. Nebo toto není váš případ? A naopak jste ti, kteří si s třesoucím člověkem pouští do diskuze a díky záplavě adrenalinu se začínáte cítít skvěle a dokážete reagovat lépe než jindy.

Divíte se, co to způsobuje? Příčinnou je adrenalin. Hladina adrenalinu u osob, které se začnou třást překročí jejich optimum, a to vede k těmto fyziologickým pochodům. Naopak osoba, která snadno v takové situaci zachová chladnou hlavu se teprve dostává na své optimální hladiny adrenalinu. To je také důvod, proč se někteří lidé pod náporem většího tlaku zhroutí a pro jiné to může v dané situaci být živná půda pro lepší výkon.

Další otázkou je, co způsobuje to, že u některých vzroste adrenalin natolik, že to způsobí výše zmíněné příznaky, proč jej nedokážou dostatečně efektivně odbourávat? Proces odbourávání adrenalinu je závislý na enzymu COMT, který reguluje hladinu adrenalinu v krvi. Tento enzym je kódován genem COMT, jehož rozdílné genotypy určují to, jak účinné je u vás odbourávání adrenalinu pomocí tohoto enzymu.

Na základě rozdílných reakcí můžeme následně rozlišit tři typy lidí. Existují „Válečníci“, kteří jsou nositeli genotypu GG a dokáží tak velice dobře odbourávat adrenalin. Proti nim stojí „Bázliví“. Ti jsou nositeli genotypu AA a aktivita enzymu COMT je u nich velmi nízká. Mezi nimi stojí lidé s genotypem AG, které mají reakci složenou z obou předchozích typů.

Teď pravděpodobně chápete, proč ve vypjatých situacích vaše tělo reaguje určitým způsobem a nemůžete to příliš ovlivnit vlastní vůlí. Chápu, že ti z vás, koho se týká reakce spojená s genotypem AA (bázlivý) a AG (mezi), tak z toho nejste zrovna nadšení, proto mám pro jednu perličku na závěr. Narozdíl od lidí s genotypem „Válečníka“ dokážete více prožívat radost, ale i smutek a jste obecně kreativnější.

Analýza genu Válečníka je součástí našeho nového produktu Maximum Performance.


Zdroje:

  1. WARRIOR GENE Zubieta et al. (2003). COMT val158met genotype affects mu-opioid neurotransmitter responses to a pain stressor. Science. 299(5610):1240-1243
  2. Mitaki et al. (2013). Impact of five SNPs in dopamine-related genes on executive function. Acta Neurol Scand. 127(1):70-76
  3. Stein et al. (2006). Warriors versus worriers: the role of COMT gene variants. CNS Spectr. 11(10):745-748

 

Autor: Žatečka Ladislav