Nejste sami. Asi 80 % lidí, kteří zhubnou, znovu vše naberou po jednom roce! Ztráta hmotnosti se může jevit nekonečným cyklem. Není snadné vyhnout se znovunabytí kil navíc po jejich ztrátě. Ale víte, proč se to děje? Nejčastějšími důvody jsou výběr velmi restriktivní krátkodobé stravy, kterou je příliš těžké udržet, a ztráta motivace dále držet dietu po dosažení cíle.

Existuje však i jiné další vysvětlení – naše geny! Naše tendence přibírat na váze po dietě má také genetické pozadí. Gen pro hormon adiponektin nazvaný ADIPOQ má velký vliv na naše úspěšné hubnutí. Vědci prokázali, že lidé s nejméně jednou vzácnou kopií genu ADIPOQ budou mít větší šanci vyhnout se takzvanému jojo efektu po ztrátě hmotnosti. Pouze asi 20 % světové populace má takové štěstí, že má takové geny! Pokud je to váš případ, znamená to, že udržení dobrého tvaru po ztrátě dalších kilo je pro vás „hračkou“! Mějte na paměti, že mít takovou pozitivní genetiku neznamená, že po dosažení požadované tělesné hmotnosti můžete jíst vše, co chcete. Je důležité, abyste si vybudovali zdravé návyky, které budou trvat roky. Co se však stane s ostatními 80 % z nás?

Těchto 80 % má společný genotyp GG a je třeba, aby si udržel ideální tělesnou hmotnost. Pokud jste mezi nimi, vaše geny budou určovat, že je pravděpodobnější, že získáte zpět veškerou váhu, kterou jste ztratili. To neznamená, že se vám nepodaří udržet ideální tělesnou hmotnost. Je to samozřejmě obtížnější, ale správné stravování založené na genetice a měnících se životních zvyklostech vám pomůže vyhnout se jojo efektu. Vědecký výzkum provedený na Stanfordské univerzitě prokázal, že strava založená na genetické analýze je skutečně účinná. Studie zjistila, že lidé, kteří jedli dle svých genetických dispozic, zhubli o 4 kilogramy více než ti, kteří svou genetickou predispozici nezohlednili.