Můj muž se celá léta potýkal se zažívacími problémy. Prý nic vážného, jen takové citlivé zažívání. Časté nadýmání, mírná bolest břicha, průjmy. Nepřisuzoval tomu nikdy příliš velkou pozornost a bral to tak, že zkrátka citlivější reaguje na stravu.

Před zhruba čtyřmi lety mu jeho kamarád doporučil test na potravinové intolerance. Test nehradí pojišťovna a testování zhruba na 200 potravin vyjde cca na 15tisíc korun. Záludnost tohoto testu spočívá v tom, že se jedná o imunologický test a po vysazení problematických potravin, se vám může intolerance po čase ztratit a poskytovatelem je tedy doporučeno test zopakovat rok po držení stravy. To už jsou pořádné náklady. Manželovi v testu kromě jiného vyšel nepříznivě lepek.  Nikdy jsme neuvažovali nad tím, že by byl manžel celiak. Stravu jsme upravili dle výsledků a začali jsme držet bezlepkovou stravu celá rodina. Pokud začnete přecházet na bezlepkovou stravu zjistíte, kolik lepku je v jídle se kterým se běžně setkáváte a že bezlepkové náhražky nejsou zrovna levné. Nezbývá tedy než na to připravit svoji peněženku, nebo si dát práci a hledat jiné varianty, či si některé potraviny jako například bezlepkový chléb, či bezlepkové těstoviny připravovat doma. Ze začátku to byl docela boj, jelikož manželovi v červených barvách vyšlo vcelku dost základních potravin, téměř všechny druhy masa, brambory, dost druhů ovoce, běžné koření jako červená paprika a jiné. Nicméně stravu jsme přísně dodržovali a manželovi se zažívání začalo lepšit. Po cca roce jsme pomalu začali postupně některé potraviny vracet zpět na talíř a částečně i lepek, ale už ne v takovém množství jako dřív. Vcelku  jsem si zvykla na téměř bezlepkovou stravu a pozoruji i na synovi, že když nemá ve stravě tolik lepku je celkově klidnější (lepek může způsobovat mrzutost a podrážděnost u dětí) a má lepší zažívání. Co se těžko hlídá je strava venku, tedy v restauracích a na cestách. To si manžel časem přestal hlídat úplně a rád si dopřál v restauraci to co běžně doma nevařím (svíčková s knedlíky, hamburger, klasické těstoviny) . A zažívání se začalo plíživě horšit. Jelikož začal jíst více zakázaných potravin (v červeném políčku), nedokázali jsme rozklíčovat která potravina přesně to způsobuje a investovat opětovně vysokou částku na test se nám nechtělo.

Intoleranci na lepek nám až na 100% potvrdil test NutraFitness DNA od firmy Life Test, který jako jediný dokáže odhalit dva nepříznivé geny na intoleranci lepku. Manželovi se potvrdilo, že opravu tyto geny má a tudíž je jen otázka času, kdy by se celiakie projevila naplno. Dozvíte-li se z genetického testu jak je vaše tělo v základu naprogramováno, vede vás to většinou k zamyšlení se nad svým životním stylem. Manžel již týden dodržuje jídelníček striktně s výjimkou špaldy, která mu nezpůsobuje žádné obtíže. Intolerance lepku se často špatně odhaluje, pokud nemáte typické příznaky jako jsou urputné průjmy, bolesti břicha a ztráta hmotnosti. Problém je, že často se taková intolerance projevuje skrytě, sem tam vás zabolí břicho, sem tam máte průjem, sem tam se vám udělá podivná vyrážka apd. Na téma intolerance lepku je na internetu záplava různých článků, více či méně pravdivých. Musím potvrdit tvrzení MUDr. Dany Maňáskové (během školení LifeTest), že absolutně nejhorší je lepek z dnešní šlechtěné pšenice. Usuzuji i ze zkušenosti manžela, že mu požití potravin z bílé mouky způsobuje problémy cca do dvou hodin (průjmy a velké nadýmání) a ze zkušeností na svém synovi, který má obdobný problém pokud potravin z bílé mouky za den zkonzumuje více. To se běžně stává například po školním výletu, kde dostanou k svačině dva bílé toustové chleby, k obědu těstoviny či knedlíky, odpoledne opět toustový chléb.

NutraFitness DNA kromě potravin dokáže odhalit i svalovou strukturu, zda jste vytrvalostní či silový typ, jaké složení stravy je pro vás vhodné, jaký poměr mikroživin (sacharidy, tuky, bílkoviny) by měla vaše strava mít a  mnoho dalších faktorů. Velkou výhodu tohoto testu vidím v jeho neměnnosti. Testují se geny a ty se nemění. Test je tak platný návod na celý život a vhodnou změnou vašeho životního stylu.  V souladu s ním je možno předejít mnoha zdravotním problémům jako je například celiakie. Od léta 2018 test coby nutriční poradkyně nabízím i svým klientům, sami jsme si jej vyzkoušeli a vidíme v něm jasný přínos nejen při odhalování podezření na některou z intolerancí, ale i pro správnou životosprávu.