Nasycené tuky se nacházejí převážně v potravinách živočišného původu. Naše tělo je používá jako zdroj energie, nicméně mají v závislosti na genetické výbavě i nepříznivou schopnost zvyšovat riziko vzniku nadváhy.

Tým výzkumníku v USA na základě 20leté studie provedené u 3462 lidí objevili gen, který způsobuje, že někteří lidé vlivem nasycených tuků přibírají na váze rychleji než jiní. Studie se zabývala takzvanými polymorfismy genu APOA2, tedy rozdíly genetického kódu. Tyto rozdíly jsou často jen velmi malé a je možno si je představit jako prohození písmen abecedy. Geny, tedy lidská DNA, jsou totiž velmi dlouhý řetězec různě se opakujících molekul.

A co je zajímavé, tyto molekuly jsou pouze čtyři a značí se písmeny A,C,T,G. Již pouhá záměna jednoho písmena za jiné může mít významný dopad na organizmus. Vědci objevili, že nasycené tuky mají ještě negativnější účinky na lidi, kteří vlastní nepříznivou variantu genu APOA2. V případě nadměrné konzumace nasycených tuků je u nich, ve srovnání s nositeli běžné varianty tohoto genu, riziko vzniku nadváhy dvojnásobné. Navzdory této skutečnosti se lidé s rizikovou variantou genu APOA2 nemusí obávat: snížením příjmu nasycených tuků může dojít k snížení jejich BMI o 4 kg/m2. Tento rozdíl byl zjištěn porovnáním lidí s nepříznivou variantou genu, kteří konzumovali normální množství nasycených tuků, s těmi, kteří svůj příjem nasycených tuků dostatečně omezili. U lidí, kteří mají nepříznivou variantu genu APOA2 je tedy vhodné omezit příjem masa, mléka a mléčných výrobků a některých rostlinných tuků, např. palmového, nebo kokosového.

Zkušení nutriční poradci dokáži s touto informaci dobře pracovat a vytvořit dietu bohatou na jiné tuky, především žádoucí polynenasycené a mononenasycené tuky.