Je skvělé, že v poslední době se pozornost lidí stále více obrací také na mikronutrienty. Co to vlastně jsou mikronutrienty? Mezi mikronutrienty řadíme vitaminy a minerální látky (nikoliv minerály), což jsou látky, které jsou v menším množství nezbytné pro naše zdraví a správné fungování našeho organismu. Je tedy nutné, aby byli dostatečně zastoupené v naší stravě. Proto, abychom předešli jejich nedostatku byli vytvořeny obecné doporučené denní dávky. Bohužel se může stát, že pro určitou část populace bude toto doporučení nedostatečné. Doporučení se tvoří jako průměrný výsledek z rozsáhlých studií a tím by měl být zajištěn dostatečný příjem pro většinu obyvatel, ne pro všechny.

V tomto ohledu, může pomoci genetické vyšetření, díky kterému můžete zjistit, jak vaše genetika ovlivňuje potřebu jednotlivých vitaminů a minerálních látek. Tyto informace jsou následně využity pro stanovení optimální dávky, a to individuálně pro každého jedince. Mezi vitaminy, které jsou sledovány ve spojitosti s genetikou naleznete například vitaminy B6 a D.

Vitamin B6 známý jako pyridoxin se v těle podílí na celé řadě enzymatických reakcí. Má velký význam zejména v metabolismu bílkovin a tuků, mimo to je také důležitý pro krvetvorbu. Dobrým zdrojem tohoto vitaminů je například celozrnné pečivo, vejce, maso anebo třeba listová zelenina. Při jeho nedostatku může docházet až k anémii, křečím a nechutenství. Na základě Vaší DNA analýzy lze zjistit, jestli je u Vás zvýšené riziko jeho nedostatku, či naopak.

V poslední době se velice často mluví o vitaminu D. Jedním z důvodu je také zjištění, že v Evropě máme jeho sníženou hladinu. V reakci na toto zjištění u něj byla zvýšena denní doporučená dávka. Mimo jiné je důležitý pro správnou mineralizaci kostí, funkci svalů a také podporuje imunitu. Jeho hlavním zdrojem je naše vlastní syntéza v pokožce, jestliže je přímo vystavena slunečnímu záření. To je také důvod, proč je vhodné vitamin D v zimních a podzimních měsících suplementovat. Nalezneme ho například ve vejcích, rybách, mase a mléčných výrobcích. Jeho nedostatek může vést v dětském věku ke křivici a ve stáří k měknutí kostí. Hladina vitaminu D souvisí s geny GC, DHCR7 a CYP2R1.

Kromě vitaminu se sledují také geny spojené s metabolismem minerálních látek. Zde se analyzují například geny spojené s metabolismem zinku. Jeho dostatečný příjem je pro naše zdraví zcela nezbytný. Zinek se totiž účastní více než 350 enzymových reakcí, je nezbytný pro růst, regeneraci, funkci imunity a smyslové funkce. Toto je pouze zkrácený výčet jeho důležitosti v organismu. Nalezneme ho například v játrech, mase, vejcích ale také ve fazolích, ořeších a ovesných vločkách. Hladina zinku v organismu je ovlivněna geny CA1, PPCDC a NBDY, tyto geny určují, zda máte predispozici k jeho nedostatku, nadbytku nebo se řadíte mezi průměr.

Přesto, že výsledky genetických testů odhalí, zda je u člověka vyšší riziko deficitu, či nadbytku těchto látek, tak je vždy vhodné zjistit aktuální hladinu pomocí rozboru krve. Díky rozboru krve získáte objektivní informaci o vašem aktuálních stavu a následně tomu můžete vy, nebo váš nutriční terapeut přizpůsobit výživový plán, případně suplementaci.


Zdroje:

Allen KJ, Gurrin LC, Constantine CC, Osborne NJ, Delatycki MB, Nicoll AJ, et al. . Iron-overload-related disease in HFE hereditary hemochromatosis. N Engl J Med. (2008) 358:221–30. 10.1056/NEJMoa073286

Cheung, Ching-Lung, et al. „Genetic variant in vitamin D binding protein is associated with serum 25-hydroxyvitamin D and vitamin D insufficiency in southern Chinese.“ Journal of human genetics 58.11 (2013): 749.

Habte K, Adish A, Zerfu D, Kebede A, Moges T, Tesfaye B, et al. . Iron, folate and vitamin B12 status of Ethiopian professional runners. Nutr Metab. (2015) 12:62. 10.1186/s12986-015-0056-8

Hermine ODG, Genty V, Marquet LA, Fumagalli G, Tafflet M, Guillem F, et al. . Eighty percent of French sport winners in Olympic, World and Europeans competitions have mutations in the hemochromatosis HFE gene. Biochimie (2015) 119:1–5. 10.1016/j.biochi.2015.09.028

Robien, Kim, et al. „Genetic and environmental predictors of serum 25-hydroxyvitamin D concentrations among middle-aged and elderly Chinese in Singapore.“ British Journal of Nutrition 109.3 (2013): 493-502.

Tanaka, Toshiko, et al. „Genome-wide association study of vitamin B6, vitamin B12, folate, and homocysteine blood concentrations.“ The American Journal of Human Genetics 84.4 (2009): 477-482.